Village
trees

Smrek obyčajný (picea abies)

 

Je to najrozšírenejší strom na Slovensku. Smrek obyčajný má hranaté a špicaté ihlice. Obrastajú celý konárik. Jeho ihlice majú dĺžku 1-1,5 cm. Zvláštnosťou mladých šišiek je, že rastú smerom nahor a sú sfarbené buď do purpurovofialova, alebo do zelena. Dozrievajú v prvom roku.

Porasty smreka často postihujú rôzne druhy hmyzu – najmä lykožrúty a motýle. Najviac ohrozené sú nepôvodné monokultúry vysadené v nižších nadmorských výškach.

Výška 30 až 50 cm.

Borovica lesná (pinus sylvestris)

 

Borovica je náš pôvodný ihličnatý strom. Rastie prevažne na piesočnatej pôde, kde tvorí lesy nazývané bôry. V zemi má dlhý kolovitý zvislý hlavný koreň, od ktorého vyrastajú dlhé bočné korene. Kôru má v dolnej časti stromu sivohnedú. Konáre má nerovné, krivé. Ihlice vyrastajú po dvoch a opadajú raz za 2 až 3 roky.

Z mladých výhonkov sa varí čaj, z dreviny sa získava olej a smola. Predmetom zberu sú najmä konce konárikov – jarné výhonky. U nás je však ich zber zo živých stromov zakázaný. Zber sa robí zásadne iba z vyrúbaných stromov.

Výška 25 až 45 metrov.

Smrekovec opadavý (larix decidua)

 

Smrekovec je jediný ihličnatý strom, ktorému ihlice každým rokom opadávajú. Je náročný na slnko, preto sa zvyčajne pestuje na okrajoch lesných ciest, na voľných priestranstvách. Má červenohnedú drsnú kôru so štíhlou korunou. Ihlice sú svetlozelené, mäkké a vyrastajú vo zväzočkoch na kratučkých konárikoch.

Výška 30 až 50 metrov.

Jedľa biela (abies alba)

 

Ihličnatý strom s bielosivou hladkou kôrou. Má rovný kmeň, vodorovné konáre stupňovito rozložené. Ihličie na rozdiel od Smreka nepichá a rastie v dvoch radoch. Šišky na konci vetvičiek rastú do hora a neopadávajú celé, najprv opadajú jednotlivé šupiny.

Výška 40 až 60 metrov.

Buk lesný (fagus sylvatica)

 

Buk je strom so sivou hladkou kôrou a s lesklými vajcovitými celistvookrajovými listami. Patrí medzi naše najrozšírenejšie listnaté stromy. Dožíva sa až 250 rokov. Kvitne v apríli a máji. Bukovité lesy sa nazývajú bučiny, rastú najmä v podhorí. Spolu s dubom patrí do skupiny bukovitých rastlín.

Výška 30 až 50 metrov.

Dub zimný (quercus petraea)

 

Dub zimný je listnatý strom s pomerne štúhlym kmeňom. Listy mu opadávajú až na jar, majú dlhé stopky a čepeľ je klinovito zúžená. Žalude takmer sedia na vetve, čím sa odlišuje od duba letného ktorému žalude rastú na dlhých stopkách. Hojne sa vyskytuje v pahorkatinách. Dub žije okolo 400 až 500 rokov (pokiaľ ho nevyrúbu, alebo ho nepostihne nejaké nešťastie). Žalude po prvý raz zhadzuje asi vo veku 60 rokov.

Dub má veľmi tvrdé, ťažké a trvácne drevo. Vyrába sa z neho nábytok, parkety, trámy. Pre svoju kvalitu sa z neho vyrábali (a niekde ešte stále vyrábajú) aj železničné podvaly pod koľajnice.

Výška 20 až 30 metrov.

Hrab obyčajný (carpinus betulus)

 

Hrab obyčajný je listnatý strom patriaci do skupiny brezovitých rastlín. Má tmavosivú hladkú kôru. Často si ho mýlia s bukom. Na rozdiel od buka má hrab listy na okrajoch zúbkované. Čepeľ mladých listov je riasnato zložená podľa bočných žiliek.  Z piestikových kvetov sa po opelení vyvíjajú krídlaté oriešky.

Výška 20 až 30 metrov.

Javor horský (acer pseudoplatanus)

 

Javor je strom s nepravidelnou, alebo vajcovitou korunou a rozpukanou kôrou. Ľahko ho rozpoznáme podľa tvaru jeho dlaňovito delených listov. Na Slovensku rastie vo vyšších polohách vysoký javor horský a javor mliečny. V nižších polohách menší javor poľný a javor tatársky.

Javorové drevo je vyhľadávané na výrobu hudobných nástrojov.

a – javor tatársky
b – javor mliečny
c – javor horský

Výška 35 až 40 metrov.

nearby is located