Flora
of the village
Čakanka obyčajná (cichorium intybus)
Ľudovo tiež cigória, cigorka, čaganka, Hanička, korenie svätého Petra.
Rastie ako burina na vápenatých pôdach, medziach, pasienkoch, lúkach, má rada presvietené miesta slnkom. Koreň sa používa na problémy s pečeňou, žlčníkom a obličkovými a močovými kameňmi. Čaje z listov sa môžu použiť na liečbu žltačky, chorôb sleziny a pečene.
Kvitne v rozmedzí júla až septembra.
Podbeľ liečivý (tussilago farfara)
Podbeľ je veľmi známa liečivá rastlina, ktorá sa používa vnútorne aj zvonka.
Je súčasťou viacerých farmaceuticky pripravovaných čajov. Využíva sa najmä pri chorobách dýchacích ciest, pri tráviacich ťažkostiach, upravuje látkový metabolizmus, na ťažko sa hojace rany, ekzémy, opuchliny, atď.
Kvitne v rozmedzí marca až mája.
Zemežlč menší (centaurium minus)
Účinky tejto bylinky na náš organizmus sú naozaj blahodarné. Veľmi účinne podporuje tráviace procesy, vylučovanie žlče a tráviacich štiav a zvyšuje peristaltiku čriev. Odstraňuje nechutenstvo a pritom aj zvyšuje imunitu organizmu.
Odporúča sa piť aj pri chorobách žlčníka a pečene. Je výborným prostriedkom proti páleniu záhy. Zemežlč menšia rastie na slnečných, najmä južných trávnatých stráňach, pasienkoch, rúbaniskách, v riedkych kroviskách s vlhkou pôdou.
Kvitne v rozmedzí júna až septembra.
Pľúcnik lekársky (pulmonaria officinalis)
Ak už kvitne Pľucnik, tak vieme, že začína bylinkárska sezóna.
Rastie na červených, tienistých, na minerálne látky bohatších stanovištiach. Včelám poskytuje bohatú nektárovú pašu a trochu peľu. Srstnanté listy, často so svetlými škvrnami, pripomínali našim predkom choré pľúca, ktoré aj lieči.
Dorastá do výšky 10 až 30 centimetrov a jej listy sú zakončené ružovými kvietkami. Niekedy tieto kvietky po rozkvitnutí sfialovejú, inokedy ich nájdete v bielej farbe. Po opelení zvyknú dokonca zmodrať.
Kvitne v rozmedzí marca až mája.
Prvosienka jarná (primula veris)
Hlavná liečivá hodnota prvosienky je v obsahu aponínu, ktorý zrieďuje hlieny v prieduškách a pľúcach, čím uľahčuje vykašliavanie a súčasne má aj protizápalový účinok. Kvety a listy sú taktiež bohaté na vitamín C a betakarotén, ktoré majú antioxidačné vlastnosti a pomáhajú posilniť imunitný systém.
Kvety prvosienky sú dobrou prísadou do inhalačných zmesí na dýchacie orgány a do bylinkových kúpeľov.
Prvosienkové kvety môžu, niekedy vyvolať u citlivých osôb kontaktné alergické reakcie (sčervenanie kože, pľuzgieriky).
Kvitne v rozmedzí apríla až mája.
Repík lekársky (agrimonia eupatoria)
Repík lekársky má veľmi široké využitie. jeho výhodou je, že je neškodný a nezaťažuje vnútorné orgány. Používať Repík lekársky neradia len babky bylinkárky, ale aj plastickí chirurgovia a pediatri. Má úžasnú schopnosť posilniť pokožku a zregenerovať ju po zraneniach. Protizápalové účinky Repíka poznali už v starovekom Egypte.
Repík lekársky je bylinka, ktorá dorastá do výšky 50 až 100 cm. Ide o trvácnu rastlinku so zaujímavým vzhľadom. Stonku má totiž pokrytú jemnými chĺpkami a listy sú zúbkaté a chlpaté. Má drobné žlté kvietky s lepkavým plodom, pričom rastú v súkvetiach. Hovorí sa, že repík má príjemnú jablkovú vôňu. O tom sa však musíte presvedčiť na vlastnej koži.
Kvitne v rozmedzí júla až augusta.
Skorocel kopijovitý (plantago lanceolata)
Nazýva sa matkou rastlín. Skorocel sa často využíva pri problémoch s dýchacími cestami, ale i zle hojacimi sa ranami, popáleninami, vyrážkami. Možno z neho pripraviť čaj, obklad, tinktúru, pleťovú vodu i sirup.
Listy tvoria prízemnú ružicu, sú široko vajcovité, celistvookrajové, so slabou chlpatou čepeľou prudko prechádzajúcou do dlhej stopky so silno vyčnievajúcou žilnatinou. Stroly sú ryhované, dlhé, na vrchole nesú klas kvetov zložený z drobných bielych kvietkov. Plod je dvojpuzdrová tobolka s jedným semenom v každom puzdre. Semená sú čiernohnedé. Vysušené listy sú zelené, slabo horké, nevoňajú a majú charakteristickú žilnatinu.
Rastie na lúkách, poliach, v trávnatých porastoch pri cestách a v priekopách. Listy sa sušia najprv na slnku a dosušujú sa v tieni alebo v umelých podmienkach. Stonky sa odstránia už pri zbere. Nemá žiadne nepriaznivé účinky!
Kvitne v rozmedzí mája až septembra.
Štiav lúčny (rumex acetosa)
Vytrvalá bylina až 70 cm vysoá s ryhovanou načervenalou vňaťou. Listy obsahujú kyselinu šťaveľovú, ktorá dodáva rastline kyslú chuť. Mladé listy obsahujú veľa vitamínov a železa, preto sú výbornou a zdravou zeleninou.
Štiav patrí k najväčším producentom peľu: jedna rastlina vyprodukuje počas kvitnutia až 400 miliónov peľových zŕn.
V minulosti sa mladé listy štiavu používali ako zelenina, alebo do polievok či šalátov.
Kvitne v rozmedzí mája až augusta.