Insects
of the village
Babôčka pávooká (inachis io)
Možno ju spoznať podľa nápadnej kresby ôk na vrchnej strane krídel, ktorá má odstrašiť nepriateľa. Vyskytuje sa na suchých a teplých stanovištiach. Motýľ vytvára dve generácie ročne. Prezimuje na povalách, v pivniciach, v dutých kmeňoch stromov. Čierne húsenice sa živia predovšetkým listami přhľavy.
rozmer: 3 – 15 cm
Bystruška fialová (carabus violaceus)
Za súmraku a v noci vylieza z úkrytov za potravou. Vie rýchlo behať. Chytá hmyz, mäkkýše a iné drobné živočíchy. Tvrdé krídla ( krovky ) sú zarastené a druhý pár krídel chýba. Cez deň sa väčšinou ukrýva pod kameňmi, kôrou stromov a rastlinnými zvyškami. Patrí do jednej z najpočetnejších čeľadí, obsahuje až 25 000 druhov, pričom u nás z nich žije asi 500.
rozmer: 25 – 35mm
Kliešť obyčajný (ixodes ricinus)
Je najrozšírenejší druh klieštovitého parazita v našich končinách. Samice dokážu byť prisaté na hostitelovi 5 až 14 dní, pričom zväčšujú svoju hmotnosť až 200 krát. Samček saje krv len minimálne. Prirodzením prostredím pre kliešte sú vlhké lesné a lúčne porasty, ale aj parky a okolie vodných tokov. Ich pohyb je obmedzený, držia sa nízko v krovinách, alebo v tráve.
rozmer: 2,2-2,6 mm
Koník lúčny (chorthippus montanus)
Druh široko rozšírený v celej Európe s výnimkou Britských ostrovov, na východe zasahuje cez Turecko a Kazachstan až do Mongolska. Ide o vlhkomilný druh, obýva predovšetkým vlhké lúky a mokrade. Farba tela je najčastejšie zelená. Podávajú jedinečný výkon tým, že dokáže preskočiť vzdialenosť dvadsaťnásobne dlhšiu, ako je celé jeho telo.
rozmer: 17 – 25 mm – samice
Lienka sedembodková (coccinella septempunctata)
Lykožrút smrekový (ips typographus)
Mravec hôrny / lesný (formica rufa)
Včela medonosná (apis mellifera)